Carrie Dining Chair – 108499-009
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
108499-009
Category: Chairs & Benches
Tags: Chairs & Benches, Cream, Four Hands, Orly Natural, Matte Black
Description
Airy and light with slim, black-finished iron framing, this beautifully sculpted dining chair features a yoke back and exterior fold detailing. Upholstered in an abstract, Tibetan-inspired landscape motif, woven from soft chenille yarns with subtle texture for added depth, dimension and drama.
Product Details
| Weight (kg) | 13 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 29.54 lb |
| Volume (cu. ft.) | 11.09 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.314 m³ |
| Color | Orly Natural, Matte Black |
| Material | 100% Polyester, Iron |
| Dimensions (Imperial, inch) | 25.50″w x 23.00″d x 27.50″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 64.8 cm w x 58.4 cm d x 69.8 cm h |
Additional information
| Weight | 29.54 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 25.5 × 27.5 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Cream |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields