Carrie Dining Chair – 108499-008
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
108499-008
Category: Chairs & Benches
Tags: Chairs & Benches, Dharma Ochre, Matte Black, Balkan Ochre, Four Hands, Yellow
Description
Airy and light with slim, black-finished iron framing, this beautifully sculpted dining chair features a yoke back and exterior fold detailing. Upholstered in an abstract, Tibetan-inspired landscape motif, woven from soft chenille yarns with subtle texture for added depth, dimension and drama.
Product Details
| Weight (kg) | 13 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 29.54 lb |
| Volume (cu. ft.) | 11.09 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.314 m³ |
| Color | Dharma Ochre, Matte Black, Balkan Ochre |
| Material | 68% Viscose (Rayon), 32% Polyester, Iron, 60% Viscose (Rayon), 40% Polyester |
| Dimensions (Imperial, inch) | 25.50″w x 23.00″d x 27.50″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 64.8 cm w x 58.4 cm d x 69.8 cm h |
Additional information
| Weight | 29.54 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 25.5 × 27.5 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Yellow |
| Detail Color |
Balkan Ochre ,Dharma Ochre ,Matte Black |
| Style |
Contemporary |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields