Carrie Dining Chair – 108499-005
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
108499-005
Category: Chairs & Benches
Tags: Black, Chairs & Benches, Four Hands, Sonoma Black, Matte Black
Description
Airy and light with slim, black-finished iron framing, black top-grain leather exclusive to Four Hands lends texture to a beautifully sculpted dining style featuring a yoke back and exterior fold detailing.
Product Details
| Weight (kg) | 13 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 29.54 lb |
| Volume (cu. ft.) | 11.09 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.314 m³ |
| Color | Sonoma Black, Matte Black |
| Material | Top Grain Leather, Iron |
| Dimensions (Imperial, inch) | 25.50″w x 23.00″d x 27.50″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 64.8 cm w x 58.4 cm d x 69.8 cm h |
Additional information
| Weight | 29.54 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 25.5 × 27.5 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Black |
| Detail Color |
Matte Black ,Sonoma Black |
| Style |
Industrial |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields