Carrie Dining Chair – 108499-003
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
108499-003
Category: Chairs & Benches
Tags: Brown, Chairs & Benches, Chaps Saddle, Matte Black, Four Hands
Description
Airy and light with slim, black-finished iron framing, warm leather upholstery lends texture to a beautifully sculpted dining style featuring a yoke back and exterior fold detailing.
Product Details
| Weight (kg) | 13 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 29.54 lb |
| Volume (cu. ft.) | 11.09 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.314 m³ |
| Color | Chaps Saddle, Matte Black |
| Material | Top Grain Leather, Iron |
| Dimensions (Imperial, inch) | 25.50″w x 23.00″d x 27.50″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 64.8 cm w x 58.4 cm d x 69.8 cm h |
Additional information
| Weight | 29.54 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 25.5 × 27.5 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Brown |
| Detail Color |
Chaps Saddle ,Matte Black |
| Style |
Industrial |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields