Carrie Dining Chair – 108499-001
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
108499-001
Category: Chairs & Benches
Tags: Brown, Chairs & Benches, Four Hands, Light Camel, Matte Black
Description
Airy and light with slim, black-finished iron framing, camel-colored upholstery lends texture to a beautifully sculpted dining style featuring a yoke back and exterior fold detailing.
Product Details
| Weight (kg) | 13 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 29.54 lb |
| Volume (cu. ft.) | 11.09 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.314 m³ |
| Color | Light Camel, Matte Black |
| Material | 100% Polyester, Iron |
| Dimensions (Imperial, inch) | 25.50″w x 23.00″d x 27.50″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 64.8 cm w x 58.4 cm d x 69.8 cm h |
Additional information
| Weight | 29.54 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 25.5 × 27.5 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Brown |
| Detail Color |
Light Camel ,Matte Black |
| Style |
Industrial |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields