Carrie Dining Arm Chair/Accent Chair
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
The Carrie Chair by Mariette Himes Gomez is decidedly 1940’s English with its unique exposed wood handle built into the top rail. The handle makes it easy to pull the chair away from a dining table or desk. With its generous scale, upholstered back and arms and softly rounded legs, Carrie exemplifies great looks and comfort.
Product Details
| Dimensions | W 26in D 28in H 35in |
|---|---|
| Wood Species | Mahogany Solids |
| Back Type | Tight |
| SeatType | Tight |
| Weight | 50 lb |
| Volume | 32.57 ft³ |
| COM | 4 yd |
| COL | 63 sq. ft |
Additional information
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 28 × 26 × 35 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
White |
| Detail Color |
Oxford |
| Collection |
Mariette Himes Gomez Upholstery Collection |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields