CARLA LONG BENCH
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
PE138-00
Category: Chairs & Benches
Tags: Brown, Chairs & Benches, Dark Walnut / Walnut, Hickory Chair
Description
The PE138-00 Carla Long Bench is hand-crafted from Beech and is It has an upholstered bench seat.
Product Details
| Dimensions | W 54in D 19in H 21in |
|---|---|
| Wood Species | Beech Solids |
| SeatType | Tight |
| Weight | 60 lb |
| Volume | 12 ft³ |
| COM | 3 yd |
| COL | 45 sq. ft |
Additional information
| Weight | 60 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 54 × 21 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Brown |
| Detail Color |
Dark Walnut / Walnut |
| Collection |
Pearson® Upholstery Collection |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields