Cardell Dining Chair – 235805-003
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
235805-003
Category: Chairs & Benches
Tags: Brown, Chairs & Benches, Four Hands, Sonoma Chestnut, Tan Nettlewood
Description
Tan-finished parawood forms a curved barrel back for a shapely take on everyday dining, with top-grain leather seating that moves between styles with ease.
Product Details
| Weight (kg) | 7 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 16.53 lb |
| Volume (cu. ft.) | 9.89 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.28 m³ |
| Color | Sonoma Chestnut, Tan Nettlewood |
| Material | Top Grain Leather, Solid Nettlewood |
| Dimensions (Imperial, inch) | 24.00″w x 22.50″d x 32.50″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 61.0 cm w x 57.2 cm d x 82.6 cm h |
Additional information
| Weight | 16.53 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22.5 × 24 × 32.5 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Brown |
| Detail Color |
Sonoma Chestnut ,Tan Nettlewood |
| Style |
Transitional |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields