Cardell Dining Chair – 235805-002
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
235805-002
Category: Chairs & Benches
Tags: Chairs & Benches, Cream, Essence Natural, Washed Natural Parawood, Four Hands
Description
Natural parawood forms a curved barrel back for a shapely take on everyday dining, with textural off-white fabric that moves between styles with ease.
Product Details
| Weight (kg) | 7 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 16.53 lb |
| Volume (cu. ft.) | 9.89 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.28 m³ |
| Color | Essence Natural, Washed Natural Parawood |
| Material | 49% Viscose (Rayon), 22% Flax/Linen, 18% Polyester, 11% Cotton, Solid Parawood |
| Dimensions (Imperial, inch) | 24.00″w x 22.50″d x 32.50″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 61.0 cm w x 57.2 cm d x 82.6 cm h |
Additional information
| Weight | 16.53 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22.5 × 24 × 32.5 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Cream |
| Detail Color |
Essence Natural ,Washed Natural Parawood |
| Style |
Transitional |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields