Cardell Dining Chair – 235805-001
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
235805-001
Category: Chairs & Benches
Tags: Alcala Nickel, Burnt Parawood, Chairs & Benches, Four Hands, Gray
Description
Burnt parawood forms a curved barrel back for a shapely take on everyday dining, with textural fabric that moves between styles with ease.
Product Details
| Weight (kg) | 7 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 16.53 lb |
| Volume (cu. ft.) | 9.89 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.28 m³ |
| Color | Alcala Nickel, Burnt Parawood |
| Material | 70% Polyester, 20% Viscose (Rayon), 10% Flax/Linen, Solid Parawood |
| Dimensions (Imperial, inch) | 24.00″w x 22.50″d x 32.50″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 61.0 cm w x 57.2 cm d x 82.6 cm h |
Additional information
| Weight | 16.53 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22.5 × 24 × 32.5 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Gray |
| Detail Color |
Alcala Nickel ,Burnt Parawood |
| Style |
Transitional |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields