Cabriole Dining Side Chair
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
The Cabriole Side Chair is a rare upholstered-back side chair, originating in the Boston area, circa 1800, with a nod to the centuries-old roots of clean-lined elegance. The serpentine top and side rails along with the shapely seat and tapered legs look as fresh as they did centuries ago.
Product Details
| Dimensions | W 21.5in D 24in H 37in |
|---|---|
| Wood Species | Mahogany Solids |
| Back Type | Tight |
| SeatType | Tight |
| Weight | 33 lb |
| Volume | 25.3 ft³ |
| COM | 2 yd |
| COL | 32 sq. ft |
Additional information
| Weight | 33 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 21.5 × 37 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Blue |
| Detail Color |
Oxford |
| Collection |
Hickory Chair Upholstery Collection |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields