Buxton Dining Chair – 247998-002
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
247998-002
Category: Chairs & Benches
Tags: Chairs & Benches, Cream, Four Hands, Savile Flax, Black Brushed Ash, Black Rush
Description
A solid oak dining chair defined by tapered legs and framing gives an updated look to the classic whistler chair. Finished with a paper rush wrapped detail on the back.
Product Details
| Weight (kg) | 10 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 21.89 lb |
| Volume (cu. ft.) | 9.46 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.268 m³ |
| Color | Savile Flax, Black Oak, Black Rush |
| Material | 92% Polyester, 8% Flax/Linen, Solid Oak, Rush |
| Dimensions (Imperial, inch) | 19.50″w x 22.25″d x 31.50″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 49.5 cm w x 56.5 cm d x 80.0 cm h |
Additional information
| Weight | 21.89 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22.25 × 19.5 × 31.5 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Cream |
| Detail Color |
Black Brushed Ash ,Black Rush ,Savile Flax |
| Style |
Scandinavian |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields