Buxton Dining Chair – 231882-007
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
231882-007
Category: Chairs & Benches
Tags: Brown, Chairs & Benches, Four Hands, Natural Paper Rush, Drifted Ash
Description
A solid oak dining chair defined by tapered legs and framing gives an updated look to the classic whistler chair. Finished with a paper rush wrapped detail on the back.
Product Details
| Weight (kg) | 9 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 20.79 lb |
| Volume (cu. ft.) | 8.83 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.25 m³ |
| Color | Natural Paper Rush, Drifted Oak |
| Material | Rush, Solid Oak |
| Dimensions (Imperial, inch) | 19.50″w x 22.25″d x 31.50″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 49.5 cm w x 56.5 cm d x 80.0 cm h |
Additional information
| Weight | 19.84 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22.25 × 19.5 × 31.5 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Brown |
| Detail Color |
Drifted Oak ,Natural Paper Rush |
| Style |
Scandinavian |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields