Build Your Own: Augustine Dining Banquette – 228857-005
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
Elevate everyday dining with tan top-grain leather with a beautifully pronounced grain, plus dramatic channeling for a linear look. Chair-and-a-half piece to matching dining banquette.
Product Details
| Weight (kg) | 16 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 35.27 lb |
| Volume (cu. ft.) | 18.61 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.527 m³ |
| Color | Palermo Drift |
| Material | Top Grain Leather |
| Dimensions (Imperial, inch) | 38.50″w x 28.00″d x 31.50″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 97.8 cm w x 71.1 cm d x 80.0 cm h |
Additional information
| Weight | 35.27 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 28 × 38.5 × 31.5 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Gray |
| Detail Color |
Palermo Drift |
| Style |
Contemporary |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields