Build Your Own: Augustine Dining Banquette – 228674-004
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
228674-004
Category: Chairs & Benches
Tags: Chairs & Benches, Crypton Nomad Taupe, Four Hands, Gray
Description
Dramatic channeling meets trend-forward texture. Option to pair with matching pieces for clever modularity in the kitchen or dining room. Upholstered in taupe Crypton® performance fabric. Crypton® performance fabric is specially engineered for protection against stains, moisture and odor.
Product Details
| Weight (kg) | 40 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 88.18 lb |
| Volume (cu. ft.) | 33.9 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.96 m³ |
| Color | Crypton Nomad Taupe |
| Material | 92% Polyester, 8% Flax/Linen |
| Dimensions (Imperial, inch) | 72.00″w x 28.00″d x 31.50″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 182.9 cm w x 71.1 cm d x 80.0 cm h |
Additional information
| Weight | 88.18 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 28 × 72 × 31.5 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Gray |
| Detail Color |
Crypton Nomad Taupe |
| Style |
Contemporary |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields