Build Your Own: Augustine Dining Banquette – 225872-001
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
A modern take on the classic library chair, high-performance fabric in a versatile oatmeal hue features dramatic channeling, for trend-forward texture and sumptuous sit. Corner piece to matching dining bench.
Product Details
| Weight (kg) | 20 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 45.19 lb |
| Volume (cu. ft.) | 16.42 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.465 m³ |
| Color | Capri Oatmeal |
| Material | 100% Polyester |
| Dimensions (Imperial, inch) | 28.00″w x 28.00″d x 31.50″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 71.1 cm w x 71.1 cm d x 80.0 cm h |
Additional information
| Weight | 45.19 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 28 × 28 × 31.5 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Cream |
| Detail Color |
Capri Oatmeal |
| Style |
Transitional |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields