Build Your Own: Augustine Dining Banquette – 224326-006
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
The armless dining bench is elevated with tan top-grain leather with a beautifully pronounced grain, plus dramatic channeling for a linear look.
Product Details
| Weight (kg) | 26 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 58.42 lb |
| Volume (cu. ft.) | 23.2 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.657 m³ |
| Color | Palermo Drift |
| Material | Top Grain Leather |
| Dimensions (Imperial, inch) | 49.00″w x 28.00″d x 31.50″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 124.5 cm w x 71.1 cm d x 80.0 cm h |
Additional information
| Weight | 58.42 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 28 × 49 × 31.5 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Gray |
| Detail Color |
Palermo Drift |
| Style |
Mid-Century Modern |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields