Brently Dining Chair – 244051-002
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
A polished take on the classic dining chair form. A fixed flax-linen blend slipcover in a navy-and-sand stripe both integrates seamlessly into distressed oak arms and drapes into a skirt at the base. A comfortable S-spring seat design invites you to settle in. A design collaboration by Amber Lewis and Four Hands. This item has limited online distribution and may not be sold on websites without prior approval. Visit the FAQ page in our Help Center for more details.
Product Details
| Weight (kg) | 16 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 34.61 lb |
| Volume (cu. ft.) | 15.75 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.446 m³ |
| Color | Laine Navy, Burnt Oak |
| Material | 80% Linen; 20% Cotton, Solid Oak |
| Dimensions (Imperial, inch) | 24.50″w x 28.50″d x 36.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 62.2 cm w x 72.4 cm d x 91.4 cm h |
| Weight | 34.61 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 28.5 × 24.5 × 36 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Blue |
| Detail Color |
Burnt Oak ,Laine Navy |
| Style |
Transitional |
| Collection |
Brently |
"*" indicates required fields