Brenna Dining Chair – 247447-003
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Inspired by antique Whistler dining chairs, this rich wood dining chair features a taller spindle back that flows seamlessly into the low arm design. A subtle kickback detail on the back legs adds something extra, complemented by a loose seat cushion. A design collaboration by Amber Lewis and Four Hands. This item has limited online distribution and may not be sold on websites without prior approval. Visit the FAQ page in our Help Center for more details.
Product Details
| Weight (kg) | 10 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 23.14 lb |
| Volume (cu. ft.) | 13.42 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.38 m³ |
| Color | Broadway Olive, Drifted Oak |
| Material | 100% Flax/Linen, Solid Oak |
| Dimensions (Imperial, inch) | 21.50″w x 23.00″d x 38.50″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 54.6 cm w x 58.4 cm d x 97.8 cm h |
| Weight | 16.53 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 21.5 × 38.5 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Green |
| Detail Color |
Broadway Olive ,Drifted Ash |
| Style |
Transitional |
| Collection |
Brenna |
"*" indicates required fields