Blackstone Dining Arm Chair
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The Blackstone series features an Arm Chair and Side Chair as well as companion Counter Stools. They are a comfortable interpretation of an old-world classic. The design’s gracious saddle seat is trimmed in nail head, and its turned legs feature dramatic turnings of varying sizes inspired by antique Etruscan candlesticks. The Blackstone is crafted from solid American Walnut, and NS-00 nail head trim. Java finish shown.
Product Details
| Dimensions | W 24.5in D 26.25in H 35in |
|---|---|
| Wood Species | Walnut Solids |
| Weight | 46 lb |
| Volume | 25.3 ft³ |
| COM | 2.5 yd |
| COL | 36 sq. ft |
| Weight | 46 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26.25 × 24.5 × 35 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Cream |
| Detail Color |
Java |
| Collection |
Hartwood Upholstery Collection |
"*" indicates required fields