BISTRO M2M
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
The Bistro series includes a chair, corner chair, and banquettes in custom sizes in our Made To Measure® program. Available in 7-inch increments from 28″ to 119″ to create a personalized sectional for your room. Shown is the 77-inch size. Sable finish shown. Optional NS-09 nail head trim shown. Optional connectors available.
Product Details
| Wood Species | Mahogany Solids |
|---|---|
| Back Type | Tight |
| SeatType | Tight |
| Weight | 180 lb |
| Volume | 120.22 ft³ |
| COM | 7.5 yd |
| COL | 122 sq. ft |
| Dimensions | W 119in D 28in H 36in |
Additional information
| Weight | 180 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 28 × 119 × 36 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Cream |
| Detail Color |
Sable |
| Collection |
Mariette Himes Gomez Upholstery Collection |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields