BIRKDALE BENCH
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
You will find the stylish wood and upholstered Birkdale Bench a “go-to” for its versatile styling equally enjoyed in a busy entryway or at the foot of a bed. It features handsome blind fretwork on the rails and a simple T-stretcher base.
Product Details
| Dimensions | W 58.5in D 18in H 22.5in |
|---|---|
| Wood Species | Walnut Solids |
| SeatType | Loose |
| Seat Fill | Classic Seat |
| Weight | 107 lb |
| Volume | 47.07 ft³ |
| COM | 2 yd |
| COL | 32 sq. ft |
Additional information
| Weight | 107 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 58.5 × 22.5 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Brown |
| Detail Color |
Espresso |
| Collection |
David Phoenix® Upholstery Collection |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields