Benton Dining Chair – 109317-004
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
109317-004
Category: Chairs & Benches
Tags: Brown, Chairs & Benches, Four Hands, Sonoma Chestnut, Drifted Oak, Midnight Iron
Description
Bring a luxe, modern look to the table. Slim, black-finished iron forms an airy frame for chestnut-colored top-grain leather, with solid oak decking for an eye-catching material mix.
Product Details
| Weight (kg) | 10 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 21.16 lb |
| Volume (cu. ft.) | 9.08 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.257 m³ |
| Color | Sonoma Chestnut, Drifted Oak, Midnight Iron |
| Material | Top Grain Leather, Solid Oak, Iron |
| Dimensions (Imperial, inch) | 19.75″w x 23.00″d x 33.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 50.2 cm w x 58.4 cm d x 83.8 cm h |
Additional information
| Weight | 21.16 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 19.75 × 33 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Brown |
| Detail Color |
Drifted Oak ,Midnight Iron ,Sonoma Chestnut |
| Style |
Industrial |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields