Belmont Dining Side Chair
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Inspired by a French antique from Suzanne’s personal collection, the hand carved mahogany cabriole legs of the Belmont Side Chair terminate with a hoof foot motif that is a familiar form on 18th century French antiques. Standard with welt trim, the Belmont Chair is available without welt with small or petite nail head trim or with spaced petite nail trim as a special construction.
Product Details
| Dimensions | W 21.75in D 27in H 40.25in |
|---|---|
| Wood Species | Beech Solids |
| Back Type | Tight |
| SeatType | Tight |
| Weight | 26 lb |
| Volume | 16.96 ft³ |
| COM | 2.5 yd |
| COL | 36 sq. ft |
| Weight | 26 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 27 × 21.75 × 40.25 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
White |
| Detail Color |
Alabaster |
| Collection |
Suzanne Kasler® Upholstery Collection |
"*" indicates required fields