Bella Dining Chair – 246766-003
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
A classic dining chair silhouette, updated with mixed materials. Tan top-grain leather with exaggerated stitching pairs with a linen/cotton blend seat upholstered in high-performance fabric — all framed by light, solid ash. Performance fabrics are specially created to withstand spills, stains, high traffic and wear, ensuring long-term comfort and unmatched durability. A design collaboration by Amber Lewis and Four Hands. This item has limited online distribution and may not be sold on websites without prior approval. Visit the FAQ page in our Help Center for more details.
Product Details
| Weight (kg) | 7 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 14.55 lb |
| Volume (cu. ft.) | 9.5 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.269 m³ |
| Color | Antwerp Natural, Amber Ash, Sonoma Chestnut |
| Material | 39% Linen, 35% Cotton, 26% Polyester, Solid Ash, Top Grain Leather |
| Dimensions (Imperial, inch) | 18.75″w x 23.25″d x 34.25″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 47.6 cm w x 59.1 cm d x 87.0 cm h |
| Weight | 14.55 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23.25 × 18.75 × 34.25 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Cream |
| Detail Color |
Amber Ash ,Antwerp Natural ,Sonoma Chestnut |
| Style |
Transitional |
| Collection |
Bella |
"*" indicates required fields