Bella Dining Chair – 246766-002
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
A classic dining chair silhouette, updated with organic styling. Mahogany leather with exaggerated stitching details pairs with an antique walnut frame, accented with curved legs and simple finial details. A design collaboration by Amber Lewis and Four Hands. This item has limited online distribution and may not be sold on websites without prior approval. Visit the FAQ page in our Help Center for more details.
Product Details
| Weight (kg) | 7 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 14.55 lb |
| Volume (cu. ft.) | 9.5 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.269 m³ |
| Color | Dulane Mahogany, Antique Walnut |
| Material | Top Grain Leather, Solid Ash |
| Dimensions (Imperial, inch) | 18.75″w x 23.25″d x 34.25″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 47.6 cm w x 59.1 cm d x 87.0 cm h |
| Weight | 14.55 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23.25 × 18.75 × 34.25 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Brown |
| Detail Color |
Antique Walnut ,Dulane Mahogany |
| Style |
Transitional |
| Collection |
Bella |
"*" indicates required fields