Bandera Outdoor Woven Dining Chair – JLAN-131A
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
JLAN-131A
Category: Chairs & Benches
Tags: Chairs & Benches, Four Hands, Vintage White, Grey Bronze, White
Description
Clean, contemporary shaping and an updated weave transform white all-weather wicker into something modern. This low-armed dining chair is supported by a contrasting bronze iron base. Cover or store indoors during inclement weather and when not in use.
Product Details
| Weight (kg) | 8 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 18.52 lb |
| Volume (cu. ft.) | 10.28 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.291 m³ |
| Color | Vintage White, Grey Bronze |
| Material | 100% Polyethylene, Steel |
| Dimensions (Imperial, inch) | 21.00″w x 26.00″d x 35.25″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 53.3 cm w x 66.0 cm d x 89.5 cm h |
Additional information
| Weight | 18.52 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26 × 21 × 35.25 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
White |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields