Bandera Outdoor Woven Dining Chair – JLAN-130
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
JLAN-130
Category: Chairs & Benches
Tags: Black, Chairs & Benches, Distressed Grey, Natural Black, Four Hands
Description
Clean, contemporary shaping and an updated weave transform all-weather wicker into something modern. This low-armed dining chair is supported by a contrasting black iron base. Safe for outdoor spaces — cover or store indoors during inclement weather and when not in use.
Product Details
| Weight (kg) | 8 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 17.86 lb |
| Volume (cu. ft.) | 10.45 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.296 m³ |
| Color | Distressed Grey, Natural Black |
| Material | 100% Polyethylene, Steel |
| Dimensions (Imperial, inch) | 21.00″w x 26.00″d x 35.25″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 53.3 cm w x 66.0 cm d x 89.5 cm h |
Additional information
| Weight | 17.86 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26 × 21 × 35.25 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Black |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields