Bandera Outdoor Woven Dining Chair – 230094-001
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
230094-001
Category: Chairs & Benches
Tags: Chairs & Benches, Four Hands, Stinson White, Grey Bronze, Vintage White, White
Description
Clean, contemporary shaping and an updated weave transform all-weather wicker into something modern. This high-texture dining chair is supported by a contrasting bronzed iron base, with a white seat cushion for comfort. Cover or store indoors during inclement weather and when not in use.
Product Details
| Weight (kg) | 9 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 19.84 lb |
| Volume (cu. ft.) | 11.05 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.313 m³ |
| Color | Stinson White, Grey Bronze, Vintage White |
| Material | 100% Olefin, Steel, 100% Polyethylene |
| Dimensions (Imperial, inch) | 22.00″w x 26.00″d x 35.25″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 55.9 cm w x 66.0 cm d x 89.5 cm h |
Additional information
| Weight | 19.84 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26 × 22 × 35.25 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
White |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields