Ballroom Dining Side Chair
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
Inspired by the English Regency style this versatile accent piece redefines comfort and versatility. Comfort comes from its contour rounded back made sublime by the shaping of its wooden frame. With the right cover it complements the breakfast, dining, living room or kitchen.
Product Details
| Dimensions | W 22.5in D 22.75in H 32.5in |
|---|---|
| Wood Species | Mahogany Solids |
| Back Type | Tight |
| SeatType | Tight |
| Weight | 37 lb |
| Volume | 25.3 ft³ |
| COM | 2.5 yd |
| COL | 36 sq. ft |
Additional information
| Weight | 37 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22.75 × 22.5 × 32.5 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Cream |
| Detail Color |
Oxford |
| Collection |
Mariette Himes Gomez Upholstery Collection |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields