BABETTE BENCH M2M
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
Turned wood legs and a tufted upholstered seat give the Babette Bench the personality of a timeless Hollywood star. She is perfect detail to a well-made bed. The Babette Bench is inspired by a vintage piece from Suzanne’s personal collection. Available standard or in Made to Measure® lengths including 40, 50, 60 or 70-inches.
Product Details
| Dimensions | W 50in D 21in H 18in |
|---|---|
| Wood Species | Maple Solids |
| Weight | 50 lb |
| Volume | 47.07 ft³ |
| COM | 2 yd |
| COL | 27 sq. ft |
Additional information
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21 × 50 × 18 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Cream |
| Detail Color |
Gold Leaf |
| Collection |
Suzanne Kasler® Upholstery Collection |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields