Aurelia Dining Chair – 244049-004
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Heritage-inspired comfort. Sloping track arms are a study in playful forms, while the frame’s fluid shape creates a simple, polished look. Tapered legs extend beyond a short skirt for a more relaxed style. Covered in 100% linen. A design collaboration by Amber Lewis and Four Hands. This item has limited online distribution and may not be sold on websites without prior approval. Visit the FAQ page in our Help Center for more details.
Product Details
| Weight (kg) | 16 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 34.83 lb |
| Volume (cu. ft.) | 12.85 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.364 m³ |
| Color | Broadway Dune, Amber Oak |
| Material | 100% Flax/Linen, Solid Oak |
| Dimensions (Imperial, inch) | 25.50″w x 28.25″d x 34.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 64.8 cm w x 71.8 cm d x 86.4 cm h |
| Weight | 34.83 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 27.25 × 25.5 × 34 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Cream |
| Detail Color |
Amber Oak ,Broadway Dune |
| Style |
Transitional |
| Collection |
Aurelia |
"*" indicates required fields