Augustine Dining Banquette, L-Shape – 231702-003
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
231702-003
Category: Chairs & Benches
Tags: Chairs & Benches, FIQA Boucle Charcoal, Four Hands, Gray
Description
‘Charcoal high-performance boucle features dramatic channeling for texture and comfort alike. Option to pair with matching pieces for modularity. Easy to clean and made from fully recyclable materials, Fiqa fabrics are machine-washable, stain-resistant, water-repellent and antimicrobial.
Product Details
| Weight (kg) | 83 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 182.97 lb |
| Volume (cu. ft.) | 69.32 cu. ft. |
| Volume (m³) | 1.963 m³ |
| Color | FIQA Boucle Charcoal |
| Material | 100% Polyester |
| Dimensions (Imperial, inch) | 100.00″w x 66.50″d x 31.50″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 254.0 cm w x 168.9 cm d x 80.0 cm h |
Additional information
| Weight | 182.97 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 66.5 × 100 × 31.5 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Gray |
| Detail Color |
FIQA Boucle Charcoal |
| Style |
Contemporary |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields