Augustine Dining Banquette, L-Shape – 231700-005
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
Welcome to your new favorite nook for morning coffee. An L-shaped dining banquette is upholstered in tan top-grain leather with a beautifully pronounced grain and dramatic channeling for a linear look. Perfectly sized for smaller spaces.
Product Details
| Weight (kg) | 67 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 148.8 lb |
| Volume (cu. ft.) | 47 cu. ft. |
| Volume (m³) | 1.331 m³ |
| Color | Palermo Drift |
| Material | Top Grain Leather |
| Dimensions (Imperial, inch) | 91.50″w x 66.50″d x 31.50″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 232.4 cm w x 168.9 cm d x 80.0 cm h |
Additional information
| Weight | 148.8 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 66.5 × 91.5 × 31.5 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Gray |
| Detail Color |
Palermo Drift |
| Style |
Contemporary |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields