Astrud Dining Chair – 100229-009
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
100229-009
Category: Chairs & Benches
Tags: Chairs & Benches, Crypton Nomad Snow, Brushed Slate, Fabric, Four Hands, White
Description
An Art Deco dream. A sculpted, scalloped-back dining chair pairs with slim, iron tube framing finished in a brushed slate, for a smooth, fashion-forward feel. Upholstered in snow-white Crypton® performance fabric. Crypton® performance fabric is specially engineered for protection against stains, moisture and odor.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Weight (kg) | 9 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 19.84 lb |
| Volume (cu. ft.) | 10.84 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.307 m³ |
| Color | Crypton Nomad Snow, Brushed Slate |
| Material | 92% Polyester, 8% Flax/Linen, Iron |
| Dimensions (Imperial, inch) | 21.00″w x 24.50″d x 32.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 53.3 cm w x 62.2 cm d x 81.3 cm h |
Additional information
| Weight | 19.84 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24.5 × 21 × 32 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
White |
| Detail Color |
Brushed Slate ,Crypton Nomad Snow |
| Style |
Contemporary |
| Features |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields