Astrud Dining Chair – 100229-008
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
100229-008
Category: Chairs & Benches
Tags: Black, Chairs & Benches, Four Hands, Leather, Sonoma Black, Matte Black
Description
An Art Deco dream. A sculpted, scalloped-back dining chair upholstered in boucle-like high-performance fabric pairs with slim, iron tube framing finished in a brushed slate, for a smooth, fashion-forward feel. Easy to clean and made from fully recyclable materials, Fiqa fabrics are machine-washable, stain-resistant, water-repellent and antimicrobial.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Weight (kg) | 9 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 19.84 lb |
| Volume (cu. ft.) | 10.84 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.307 m³ |
| Color | Sonoma Black, Matte Black |
| Material | Top Grain Leather, Iron |
| Dimensions (Imperial, inch) | 21.00″w x 24.50″d x 32.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 53.3 cm w x 62.2 cm d x 81.3 cm h |
Additional information
| Weight | 19.84 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24.5 × 21 × 32 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Black |
| Detail Color |
Matte Black ,Sonoma Black |
| Style |
Contemporary |
| Features |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields