Astrud Dining Chair – 100229-007
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
100229-007
Category: Chairs & Benches
Tags: Chairs & Benches, Fabric, FIQA Boucle Olive, Brushed Slate, Four Hands, Green
Description
An Art Deco dream. A sculpted, scalloped-back dining chair upholstered in boucle-like high-performance fabric pairs with slim, iron tube framing finished in a brushed slate, for a smooth, fashion-forward feel. Easy to clean and made from fully recyclable materials, Fiqa fabrics are machine-washable, stain-resistant, water-repellent and antimicrobial.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Weight (kg) | 9 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 19.84 lb |
| Volume (cu. ft.) | 10.84 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.307 m³ |
| Color | FIQA Boucle Olive, Brushed Slate |
| Material | 100% Polyester, Iron |
| Dimensions (Imperial, inch) | 21.00″w x 24.50″d x 32.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 53.3 cm w x 62.2 cm d x 81.3 cm h |
Additional information
| Weight | 19.84 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24.5 × 21 × 32 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Green |
| Detail Color |
Brushed Slate ,FIQA Boucle Olive |
| Style |
Contemporary |
| Features |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields