Astrud Dining Chair – 100229-004
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
100229-004
Category: Chairs & Benches
Tags: Chairs & Benches, Four Hands, Gray, Lyon Pewter, Brushed Slate
Description
An Art Deco dream. Finely sculpted, scalloped-back dining chair of Four Hands-exclusive performance fabric pairs with slim, iron tube framing finished in a brushed slate, for a textural, fashion-forward feel.
Product Details
| Weight (kg) | 9 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 19.84 lb |
| Volume (cu. ft.) | 10.84 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.307 m³ |
| Color | Lyon Pewter, Brushed Slate |
| Material | 69% Polyester, 31% Acrylic, Iron |
| Dimensions (Imperial, inch) | 21.00″w x 24.50″d x 32.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 53.3 cm w x 62.2 cm d x 81.3 cm h |
Additional information
| Weight | 19.84 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24.5 × 21 × 32 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Gray |
| Detail Color |
Brushed Slate ,Lyon Pewter |
| Style |
Contemporary |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields