Amira Armless Dining Chair – 244055-012
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
A subtle take on the traditional wingback style. This armless dining chair features organic shaping in its rich oak framing. Complemented by a natural rush back and seat, with a tie-back linen blend cushion for comfort. A design collaboration by Amber Lewis and Four Hands. This item has limited online distribution and may not be sold on websites without prior approval. Visit the FAQ page in our Help Center for more details.
Product Details
| Weight (kg) | 9 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 19.84 lb |
| Volume (cu. ft.) | 18.65 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.528 m³ |
| Color | Laine Natural, Fawn Oak, Natural Rush |
| Material | 80% Linen; 20% Cotton, Solid Oak, Rush |
| Dimensions (Imperial, inch) | 26.25″w x 23.75″d x 36.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 66.7 cm w x 60.3 cm d x 91.4 cm h |
| Weight | 19.84 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23.75 × 26.25 × 36 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Cream |
| Detail Color |
Fawn Oak ,Laine Natural ,Natural Rush |
| Style |
Transitional |
| Collection |
Amira |
"*" indicates required fields