Amare Dining Chair – 227404-003
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
227404-003
Category: Chairs & Benches
Tags: Brown, Chairs & Benches, Four Hands, Sonoma Coco, Umber Ash
Description
Inspired by clean, simple Scandinavian styling, solid ash forms a shapely, open frame for tan top-grain leather seating in a monochromatic tone.
Product Details
| Weight (kg) | 6 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 12.79 lb |
| Volume (cu. ft.) | 6.46 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.183 m³ |
| Color | Sonoma Coco, Umber Ash |
| Material | Top Grain Leather, Solid Ash |
| Dimensions (Imperial, inch) | 19.00″w x 23.25″d x 32.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 48.3 cm w x 59.1 cm d x 81.3 cm h |
Additional information
| Weight | 12.79 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23.25 × 19 × 32 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Brown |
| Detail Color |
Sonoma Coco ,Umber Ash |
| Style |
Scandinavian |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields