Amare Dining Chair – 227404-001
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
227404-001
Category: Chairs & Benches
Tags: Brown, Chairs & Benches, Four Hands, Sonoma Butterscotch, Natural
Description
Inspired by clean, simple Scandinavian styling, solid ash forms a shapely, open frame for tan top-grain leather seating.
Product Details
| Weight (kg) | 6 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 12.79 lb |
| Volume (cu. ft.) | 6.46 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.183 m³ |
| Color | Sonoma Butterscotch, Natural |
| Material | Top Grain Leather, Solid Ash |
| Dimensions (Imperial, inch) | 19.00″w x 23.25″d x 32.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 48.3 cm w x 59.1 cm d x 81.3 cm h |
Additional information
| Weight | 12.79 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23.25 × 19 × 32 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Brown |
| Detail Color |
Natural ,Sonoma Butterscotch |
| Style |
Scandinavian |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields