Alexandra Dining Side Chair/Accent Chair
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
The Alexandra Chair by Suzanne Kasler features one of the most renowned architectural motifs – the quatrefoil. The hand-carved chair is a very fluid neoclassical design incorporating quatrefoil forms. The quatrefoil-shaped back makes a graphic statement creating visual interest from all angles.
Product Details
| Dimensions | W 18in D 22in H 34in |
|---|---|
| Wood Species | Beech Solids |
| Back Type | Tight |
| SeatType | Tight |
| Weight | 29 lb |
| Volume | 26 ft³ |
| COM | 2 yd |
| COL | 27 sq. ft |
Additional information
| Weight | 29 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 18.5 × 34 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Brown |
| Detail Color |
Oxford |
| Collection |
Suzanne Kasler® Upholstery Collection |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields