Aldrick Dining Arm Chair
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The high-backed Aldrick Arm Chair is an elegant option for a dining room or wherever you need an attenuated chair—its slim profile is deceivingly comfortable. Packed with details that add handsome character, the chair features padded arms held by hand-finished Browned Steel, finely tapered legs with Browned Steel metal sabots, and the perfect pitch for lingering over meals.
Product Details
| Dimensions | W 24in D 28in H 40.5in |
|---|---|
| Wood Species | Beech Solids |
| Back Type | Tight |
| SeatType | Tight |
| Weight | 44 lb |
| Volume | 25.3 ft³ |
| COM | 4 yd |
| COL | 59 sq. ft |
| Weight | 44 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 28 × 24 × 40.5 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
White |
| Detail Color |
Java |
| Collection |
Ray Booth® Upholstery Collection |
"*" indicates required fields