Aix-En-Provence Dining Arm Chair
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Inspired by Suzanne’s Aix-En-Provence Lounge Chair, the Aix-En-Provence Dining Arm and Side Chair offers a comfortable, casual look with a hand-woven rush seat and back. The Scandinavian-inspired silhouette gives the piece an architectural edge. The bleached wood finish and natural woven texture make it versatile, complementing a range of contexts and styles. Rush is standard in its natural form and only available in natural finish. Matching bar and counter stools are also available.
Product Details
| Dimensions | W 24in D 23.75in H 35.75in |
|---|---|
| Wood Species | Beech Solids |
| Seat Fill | Goose |
| Weight | 43 lb |
| Volume | 32.57 ft³ |
| COM | 2 yd |
| COL | 27 sq. ft |
| Weight | 43 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23.75 × 24 × 35.75 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Brown |
| Detail Color |
Caramel |
| Collection |
Suzanne Kasler® Upholstery Collection |
"*" indicates required fields