Aix-En-Provence Bench
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
To complete Suzanne’s Aix-En-Provence series, the Aix-en-Provence Bench is an elegant hand-woven rush piece with a cushion top secured with tie details. This Scandinavian-inspired ottoman is sophisticated but still casually elegant and the perfect natural texture accent in any space. Rush is standard in its natural form and only available in natural finish. Companion dining arm and side chairs as well as bar and counter stools are also available.
Product Details
| Dimensions | W 68in D 19in H 20.25in |
|---|---|
| Wood Species | Beech Solids |
| Seat Fill | Goose |
| Weight | 45 lb |
| Volume | 86.07 ft³ |
| COM | 4.5 yd |
| COL | 72 sq. ft |
| Weight | 45 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 68 × 20.25 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
White |
| Collection |
Suzanne Kasler® Upholstery Collection |
"*" indicates required fields