WINDSOR COUNTER STOOL
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
The Windsor Counter & Bar Stools were inspired by a classic French Moderne design. They feature slender tapered legs crafted of solid ash that are joined by an oil-rubbed bronze finished metal stretcher and capped with matching ferrules. NS-05 nail head trim is standard.
Product Details
| Dimensions | W 14.75in D 14.75in H 26in |
|---|---|
| Wood Species | Ash Solids |
| Weight | 39 lb |
| Volume | 20.4 ft³ |
| COM | 1 yd |
| COL | 14 sq. ft |
Additional information
| Weight | 39 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14.75 × 14.75 × 26 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Brown |
| Detail Color |
Dark Walnut / Walnut |
| Collection |
Suzanne Kasler® Upholstery Collection |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields