Wharton Bar + Counter Stool – 105861-018
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
Slim lines and mixed materials combine for ample comfort. Architecturally inspired steel tubing is graced by simply contoured canvas seating.
Product Details
| Weight (kg) | 12 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 26.01 lb |
| Volume (cu. ft.) | 12.68 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.359 m³ |
| Color | Stonewash Grey, Waxed Black |
| Material | 100% Cotton, Iron |
| Dimensions (Imperial, inch) | 20.75″w x 24.25″d x 44.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 52.7 cm w x 61.6 cm d x 111.8 cm h |
Additional information
| Weight | 26.01 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24.25 × 20.75 × 44 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Brown |
| Detail Color |
Stonewash Grey ,Waxed Black |
| Style |
Industrial |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields