Westwood Bar + Counter Stool – 106393-008
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
106393-008
Category: Barstools
Tags: Barstools, Four Hands, Gray, Hammered Gunmetal, Dark Gunmetal
Description
Primitive inspiration leads to a hand-crafted look. Antique brass iron is hand-wrought for rich, rough texture that offsets stool’s slender form. Perfect paired or in multiples.
Product Details
| Weight (kg) | 11 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 23.15 lb |
| Volume (cu. ft.) | 6.57 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.186 m³ |
| Color | Hammered Gunmetal, Dark Gunmetal |
| Material | Iron |
| Dimensions (Imperial, inch) | 16.00″w x 16.00″d x 30.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 40.6 cm w x 40.6 cm d x 76.2 cm h |
Additional information
| Weight | 23.15 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 16 × 30 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Gray |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields