Union Bar + Counter Stool – 107656-021
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
107656-021
Category: Barstools
Tags: Barstools, Cream, Essence Natural, Light Natural Parawood, Four Hands
Description
Slim styling meets tonal harmony for effortless impact. Light ash framing supports a saddle-style seat of light natural fibers. Perfectly sized for the bar.
Product Details
| Weight (kg) | 6 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 13.23 lb |
| Volume (cu. ft.) | 7.24 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.205 m³ |
| Color | Essence Natural, Light Natural Parawood |
| Material | 49% Viscose (Rayon), 22% Flax/Linen, 18% Polyester, 11% Cotton, Solid Parawood |
| Dimensions (Imperial, inch) | 18.00″w x 15.00″d x 30.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 45.7 cm w x 38.1 cm d x 76.2 cm h |
Additional information
| Weight | 13.23 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15 × 18 × 30 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Cream |
| Detail Color |
Essence Natural ,Light Natural Parawood |
| Style |
Scandinavian |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields