Union Bar + Counter Stool – 107656-019
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
107656-019
Category: Barstools
Tags: Barstools, Brown, Four Hands, Sierra Butterscotch, Smoked Natural Parawood
Description
Slim and straightforward, while not short on impact. Smoked natural parawood frames a saddle-style seat of faux butterscotch leather. Perfectly sized for the bar.
Product Details
| Weight (kg) | 6 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 13.23 lb |
| Volume (cu. ft.) | 7.24 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.205 m³ |
| Color | Sierra Butterscotch, Smoked Natural Parawood |
| Material | Faux Leather, Solid Parawood |
| Dimensions (Imperial, inch) | 18.00″w x 15.00″d x 30.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 45.7 cm w x 38.1 cm d x 76.2 cm h |
Additional information
| Weight | 13.23 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15 × 18 × 30 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Brown |
| Detail Color |
Sierra Butterscotch ,Smoked Natural Parawood |
| Style |
Transitional |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields